Lista aktualności Lista aktualności

Warsztaty bartnicze w Gajówce Buduk

25 marca 2017 r. w lasach Nadleśnictwa Głęboki Bród odbyły się IV warsztaty bartnicze.

Warsztaty przeprowadzone zostały jak co roku wiosną w Zielonej Klasie w Gajówce Buduk. W tym roku w spotkaniu udział wzięło 10 uczestników z różnych regionów Polski, którzy pracowali pod nadzorem instruktorów Bractwa Bartnego.

Bartnictwo na terenie Nadleśnictwa Głęboki Bród obecne jest od 2013 roku. W lasach nadleśnictwa znajduje się kilkanaście kłód i barci dla dzikich pszczół. Odtwarzanie tej zapomnianej profesji przynosi korzyści dla lasów gospodarczych, a doświadczenie pokazuje, że pszczoły dobrze adaptują się w środowisku leśnym.

Podczas spotkania wykonano kłody bartne przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Siedem kłód zostanie wciągniętych na drzewa w różnych regionach Polski, trzy pozostaną w Puszczy Augustowskiej. Uczestnicy warsztatów wciągnęli jedną kłodę bartną w Stanowisku, zapoznali się również z zasadami właściwej lokalizacji i instalacji kłód oraz z ich zabezpieczeniem na rosnących drzewach. Ważnym punktem programu było wspólne przeprowadzenie pierwszego wiosennego przeglądu zasiedlonych barci i kłód bartnych oraz zapoznanie ze sposobem wabienia pszczół.

Wydarzenie było znakomitym przykładem realizacji pozaprodukcyjnych funkcji lasu. Zainteresowani mogli zobaczyć z bliska na czym polega praca bartników oraz dowiedzieć się więcej na temat pszczół od prawdziwych pasjonatów.