Lista aktualności Lista aktualności

Warsztaty Bartnicze w Gajówce Buduk

17 marca 2018 r. w lasach Nadleśnictwa Głęboki Bród odbyły się VI warsztaty bartnicze.

Warsztaty przeprowadzone zostały jak co roku wiosną w Zielonej Klasie w Gajówce Buduk. W tym roku w spotkaniu udział wzięło 10 uczestników z różnych regionów Polski, którzy pracowali pod nadzorem instruktorów Bractwa Bartnego.

Bartnictwo na terenie Nadleśnictwa Głęboki Bród obecne jest od 2013 roku. W lasach nadleśnictwa znajduje się kilkanaście kłód i barci dla dzikich pszczół.Odtwarzanie tej zapomnianej profesji przynosi korzyści dla lasów gospodarczych. Doświadczenie pokazuje, że pszczoły dobrze adaptują się w środowisku leśnym.

Podczas spotkania wykonano kłody bartne przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Kłody zostaną wciągnięte na drzewa w różnych regionach Polski. Instruktorzy zapoznali uczestników m.in. z zasadami właściwej lokalizacji i instalacji kłód na rosnących drzewach.

Wydarzenie było znakomitym przykładem realizacji pozaprodukcyjnych funkcji lasu. Zainteresowani mogli zobaczyć z bliska na czym polega praca bartników. Dzięki takim spotkaniom możemy promować kolejną możliwość korzystania z dóbr lasu przy jednoczesnej jego ochronie. Lasy Państwowe "Dla lasu, dla Ludzi".

Więcej informacji o bartnictwie i Bractwie Bartnym pod linkiem: www.bartnictwo.com