Lista aktualności Lista aktualności

Od przedszkola do seniora

Co piszczy w trawie? Odnawiać naturalnie czy sztucznie? Pozyskanie harwesterem czy pilarką? Odpowiedzi na te i inne pytania szukano w lasach Nadleśnictwa Głęboki Bród.

Piękna pogoda sprzyja leśnym wędrówkom. Korzystając z uroków i zalet przebywania na  świeżym powietrzu leśnicy zorganizowali kilka spotkań edukacyjnych z przedszkolakami, młodzieżą oraz studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sejnach z filią w Puńsku.

Wszystkie zajęcia odbyły się w terenie. Leśnicy opowiadali o środowisku leśnym oraz wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej. Tematykę zajęć dostosowano do wieku uczestników. Najmłodsi posadzili swoje drzewka, zbierali „leśne skarby” i przytulali się do pomnika przyrody. Młodzież miała możliwość obejrzenia pozyskania drewna i jego wywozu z lasu. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z zainteresowaniem przyglądali się zabezpieczeniu upraw przed zwierzyną. Niezaprzeczalnie największą radość z zajęć terenowych przyniosła możliwość indywidualnego odkrywania przyrody przez jej bezpośrednią obserwację.

Największą atrakcją okazało się określenie wieku sosny i obejrzenie pracującego harwestera.  

Zajęcia były bardzo interesujące. Każda grupa uczestników zabrała ze sobą własnoręcznie wykonane pamiątki – leśne zakładki do książek i spersonalizowane torby. Podsumowaniem spotkań był poczęstunek i zabawy przy ognisku.