Lista aktualności Lista aktualności

Koło Przyrodników z wizytą u głuszca

15 listopada w Zielonej Klasie na terenie Nadleśnictwa Głęboki Bród odbyły się kolejne warsztaty przyrodnicze.

Podczas kameralnej części spotkania młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół w Gibach zapoznała się z biologią, ekologią oraz ciekawostkami na temat głuszca. Zostały wyświetlone filmy z hodowli głuszca (dokarmianie, obrączkowanie i wypuszczanie ptaków na wolność). Zaciekawieniem cieszył się również film ukazujący klucie się piskląt. Po prelekcji odbyła się część terenowa, podczas której uczestnicy wspólnie z leśniczym zajmującym się monitoringiem telemetrycznym VHF głuszców podjęli próbę namierzenia ptaka w lesie.

W trakcie zajęć pojawiały się liczne pytania, które dotyczyły wielu szczegółowych kwestii z zakresu biologii ptaka. W ramach podsumowania zdobytej wiedzy uczestnicy zmagali się z krzyżówką związaną z tematem prelekcji.

Warsztaty zostały poprowadzone przez Panią Dorotę Ławreszuk- specjalistę ds. ochrony przyrody  i zorganizowane w ramach projektu Life „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca (Tetrao urogallus) na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej". Spotkanie zwieńczyło wspólne zdjęcie z maskotką głuszca promującą Projekt oraz zabawy przy ognisku.