Lista aktualności Lista aktualności

Po co alpiniści w lesie...?

Zima w lesie nie jest okresem, w którym tylko pozyskuje się drewno. Trwają intensywne prace alpinistyczne. Mowa tutaj o zbiorze szyszek.

Zbioru szyszek z drzew stojących dokonują firmy, które posiadają niezbędne uprawnienia oraz specjalistyczny sprzęt. Szyszki z drzew stojących zbierane są w wyłączonych drzewostanach nasiennych* oraz z drzew matecznych*.

Dlaczego właśnie zimą...? Wydawałoby się, że przyjemniej i bezpieczniej byłoby się wspinać na drzewa w okresie letnim. Jednak zima to czas, kiedy szyszki czyli owoce sosny są już dojrzałe, ale nasiona pozostają jeszcze zamknięte w szyszkach. Gdy zacznie się okres wegetacyjny i nastaną ciepłe, słoneczne dni szyszki zaczynają się otwierać, a nasiona się wysypują.

Zbiory szyszek z drzew stojących nie odbywają się zbyt często. W tym roku obserwujemy dobry urodzaj sosny. W związku z tym zbiór szyszek pozwoli uzupełnić zapasy nasion najlepszej jakości na kilka lat. Szyszki po zbiorze trafiają do wyłuszczarni nasion w Czarnej Białostockiej, gdzie zostają wyłuszczone. Otrzymane nasiona są następnie oczyszczone, suszone, sortowane i spakowane do wieloletniego przechowywania w specjalnie przystosowanych chłodniach.

Nasiona pochodzące z wyłączonych drzewostanów nasiennych posłużą do wyhodowania najlepszych jakościowo sadzonek, a następnie do utworzenia nowych pokoleń drzewostanów rodzimego pochodzenia.

TVN24

TVP Białystok

 

*Wyłączony Drzewostan Nasienny to drzewostan rodzimego pochodzenia, dojrzały, dobrze ukształtowany, o najlepszych cechach, zdolny do obfitego obradzania nasion, wyłączony od wyrębu i przeznaczony do pełnienia funkcji nasiennych.

*Drzewo Mateczne - drzewo o najlepszych cechach jakościowych tj. zdrowotność, jakość pnia, pokrój korony. Charakteryzuje się częstym i obfitym obradzaniem nasion. Drzewa mateczne są przeznaczone do zbioru nasion w celu zakładania plantacji nasiennych oraz do zakładania pochodnych powierzchni rodowych. Drzewa mateczne wraz z otuliną wyłącza się do wyrębu